Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

Concept artist

Kreslete a navrhujte, jak bude film vypadat

dolů

Concept artist přináší nápady, jak má animace vypadat. Kreslí první náčrtky.

Jeho kresby se potom používají jako výchozí body pro animátory, návrháře pozadí a designery postav.

Concept artist je obvykle na volné noze. Tvoří podle zadání animačního studia a společně s ním hledá vhodný vizuální styl. Musí umět dobře komunikovat s klientem, aby pochopil jeho přání. Než najde to pravé, s čím je studio nebo producent spokojený, musí často své návrhy i několikrát přepracovat. První skici proto někdy črtá rychle a jen zhruba, protože se všechno může najednou otočit o 180 stupňů. Jindy jde do větší hloubky v detailech i kvalitě. K tvorbě používá počítačový software, ruční kreslení i malbu.

Práce výtvarníka spočívá v prvotním rozvíjení vzhledu a nápadů a často se využívá jako součást pitchingu – nabízení projektu, filmu nebo seriálu k prodeji před zahájením výroby.

Kreslení: Velmi dobře kreslí, maluje a k tvorbě používá počítačový software, vytváří rozmanité návrhy, rozvíjí vlastní styl.

Kreativita: Tvoří inovativní storyboardy, grafické návrhy a malby, které podněcují představivost režiséra.

Komunikace: Je schopen pracovat podle zadání a na základě konstruktivní kritiky svou práci upravit.

Znalost animace: Intenzivně se zajímá o animaci i hraný film a televizi, rozumí médiu, pro které tvoří, i způsobu, jak se bude jeho práce dál vyvíjet.

Fungování na volné noze: Sám si hledá pracovní příležitosti, spravuje své finance, sám se motivuje a efektivně pracuje v dohodnutých termínech.

Concept artist velmi úzce spolupracuje s režisérem a producentem, aby vytvořili dílo, které odráží jejich vizi projektu.

Pro to, abyste se mohli stát výtvarníkem animačního projektu, potřebujete vynikající výtvarné i technické dovednosti. Mezi concept artisty je mnoho absolventů oborů jako výtvarné umění, ilustrace, grafický design apod.

Středoškolské vzdělání:

Je zásadní naučit se kreslit. To je pro výtvarníka samozřejmě ta nejdůležitější dovednost.

Kreslete a malujte:

Cvičte se v kreslení a pilujte své technické dovednosti na nejrůznějších médiích. Experimentujte s různými styly, dokud nenajdete a nerozvinete svůj vlastní. Noste s sebou všude skicák a kreslete, co vidíte.

Vytvořte si portfolio:

Vytvořte něco, co můžete ukázat u příjímacích zkoušek na univerzitu nebo u pracovního pohovoru. To je naprosto zásadní. Zjistěte, jak na to, a vytvořte si portfolio. Abyste prokázali dovednosti potřebné pro concept art, není nutné prezentovat pohyblivé obrázky. Dbejte na svou prezentaci na internetu. Mnoho hledačů talentů a producentů se po nových umělcích rozhlíží na sociálních médiích. Sledujte trendy v designu i své konkurenty.

Vysokoškolské vzdělání:

Dobrou průpravou pro toto zaměstnání je studium výtvarného umění nebo ilustrace, stejně jako filmu a animace. Podívejte se na seznam univerzitních kurzů, které doporučuje Creatoola, a vyberte si nějaký v oboru animace nebo film.

Rozhlédněte se mimo animační průmysl:

Může se vám podařit získat zaměstnání jako concept artist nebo alespoň získat pracovní zkušenosti ve výtvarném oddělení mimo animační průmysl, např. v herním průmyslu nebo reklamě. Můžete také pracovat jako ilustrátoři nebo malíři. Vyplatí se přijmout pozici výtvarníka i v jiných oborech, vybudovat si portfolio a do animace vstoupit později.

Networking:

Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z animačního průmyslu. Seznamte se s producenty a výtvarníky a ptejte se jich na jejich práci, projevujte svůj zájem o obor i jeho znalosti. Nabídněte jim své pracovní kontaktní údaje a zkuste s nimi zůstat ve spojení. Zjistěte, jak na to, na jak na networking.

Concept artist v herním průmyslu, storyboardista nebo umělecký režisér v animaci

-

Školy a kurzy

-

Studia a produkce