Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

Storyboardista

Připravte příběh pro jeho další zpracování

dolů

Storyboardista ilustruje děj, plánuje záběry a kreslí panely, na kterých je vidět akce i návaznost příběhu.

Občas musí svou práci přizpůsobit změnám ve scénáři nebo dalším okolnostem. Někdy připravuje storyboardy pro produkci. To zahrnuje naznačení dialogů, akcí postav a pohybů kamery. Storyboardista musí brát v potaz všechna relevantní technická nebo rozpočtová omezení produkce a musí storyboard odevzdat v daném termínu.

Storyboardista pomáhá vedoucímu storyboardistovi (head of story) vytvořit vizuální ztvárnění příběhu animace. Storyboardista převádí scénář a režisérovu vizi do obrázků. Vytváří řadu obrazových panelů pro plánování záběrů a zajišťuje mezi nimi návaznost. Tyto panely tvoří základ pro animaci v další fázi výroby.

Storyboardista může být požádán, aby dokončil částečně rozkreslené panely tak, aby byly ve správném stylu odpovídajícím dané animaci. V závislosti na produkci může být potřeba storyboardy vyčistit (z hlediska linií a ostrosti obrazu), aby byly kresby přesnější. To je zvlášť důležité, pokud se panely posílají k animaci do zahraničí.

Storyboardista někdy také doplňuje detaily na pozadí nebo provádí kontrolu scén, které již nakreslil služebně starší umělec. Při přípravě panelů musí někdy pracovat s různými typy softwaru.

Storyboardista je obvykle zaměstnán v animačním studiu.

Kreslení: Výborně kreslí a dokáže tvořit v různých stylech.

Vyprávění: Umí dobře vyprávět příběh.

Znalost animace: Má dobré znalosti animace, je dobrý v rozvržení, kompozici, kreslení sekvencí a jejich upravování a také vytváření filmových obrazů.

Učení se pozorováním a kladením otázek: Sleduje dění ve svém oddělení a společnosti, je iniciativní, klade otázky ve správný čas.

Sledování animací: Má vášeň pro žánr i celé odvětví.

Storyboardista primárně pomáhá vedoucímu storyboardistovi nebo zkušenějšímu storyboardistovi. Někdy jeho práce zahrnuje i komunikaci s režisérem a scénáristou a s art designerem.

Když se ucházíte o zaměstnání ve storyboardingu, nejdůležitější je umět skvěle kreslit. Musíte umět vyprávět příběh a rozumět filmu. Mnoho storyboardistů má vysokoškolské vzdělání, které ale není nutné, pokud máte silné portfolio dokládající vaše zkušenosti. V některých společnostech se na pozici začínajícího storyboardisty můžete propracovat z runnera (poslíčka – univerzálního pomocníka ve studiu).

Středoškolské vzdělání:

Můžete studovat výtvarné umění, design, grafický design nebo filmová studia.

Kreslete:

Pravidelně kreslete a pozorujte, jak se lidé a věci pohybují a vypadají. Všude s sebou noste skicák.

Vytvořte si portfolio:

Naučte se prezentovat sekvence příběhu sestříhané do animatiku. Začněte si připravovat něco, co můžete ukázat u příjímacích zkoušek na univerzitu nebo u pracovního pohovoru. Zjistěte, jak na to, na vytvořte si animační portfolio. Podívejte se i na tipy pro vytvoření příběhového portfolia pro celovečerní a televizní animaci.

Vysokoškolské vzdělání:

Dobrou průpravou pro toto zaměstnání je studium výtvarného umění nebo ilustrace, stejně jako filmu nebo animace. Podívejte se na seznam univerzitních kurzů, které doporučuje Creatoola, a vyberte si nějaký v oboru animace nebo film.

Rozhlédněte se mimo animační průmysl:

Může se vám podařit získat zaměstnání ve výtvarném oddělení herní vývojářské společnosti. Zde nabyté dovednosti můžete později přenést do animace.

Networking:

Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z animačního průmyslu. Seznamte se s producenty a filmaři a ptejte se jich na jejich práci, přičemž projevujte svůj zájem o obor i jeho znalosti. Nabídněte jim své pracovní kontaktní údaje a zkuste s nimi zůstat ve spojení. Zjistěte, jak na to, na jak na networking.

-

Školy a produkce

-

Studia a produkce