Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

Střihač

Kraťte, nastavujte, sestavujte

dolů

Střihač dává animaci tvar. Zpracovává vyprávění příběhu od začátku produkce až do konce.

Nejdřív spolupracuje se scenáristou, režisérem a producentem, se kterými probírá scénář a storyboardy. Plánuje různé scény a záběry. Promýšlí, co bude třeba animovat, a jak budou scény spojeny dohromady.

Jakmile jsou dokončeny animační práce, připraví z nich finální filmový materiál a hrubý střih a provede revize pro konečný střih, který předloží ke schválení producentovi. Pak dohlíží na začlenění zvuku do filmu, přičemž spolupracuje se zvukovými designéry a hudebními editory.

Střih v animaci je úplně jiný proces než střih hraného filmu nebo televizního pořadu. Animace je nákladná a náročná na práci, takže nevznikají záběry, které by nebyly předem přesně naplánovány. V hraném filmu pracuje střihač během postprodukce s natočeným materiálem a mívá při tom na výběr z různých záběrů. V animaci je celý film, včetně každé scény a jejich pořadí, naplánován předem. Střih je tedy v animaci něco, čím se začíná.

Střihač může být zaměstnán v animačním studiu nebo pracovat na volné noze.

Vyprávění: Rozumí tomu, jak funguje dobrý příběh, a ví, jak ho nejlépe vyprávět pomocí animace.

Znalost procesu animace: Rozumí každému aspektu animačního procesu, co vše se dá vytvořit a co měnit.

Pozornost vůči vizuálním a zvukovým detailům: Při plánování scén animace dokáže dobře posoudit přesný framing, opírá se i o hudební dovednosti, věnuje pozornost začlenění audio a video složek.

Spolupráce: Umí formulovat své nápady a ve fázi plánování spolupracovat s režisérem a scenáristou, efektivně komunikuje s ostatními členy postprodukce.

Znalost editačního softwaru: Dokáže pracovat s různými editačními programy a efektivně je využívat.

Pro střihače je velmi důležité umět jednat s lidmi, protože spolupracuje s nejrůznějšími pracovními pozicemi v rámci celé pipeline a jeho role je klíčová pro zrod skutečně kolektivního projektu. Při prezentacích natočeného materiálu se může dostat také do těsné spolupráce s výkonnými producenty.

Střihač je pozice pro zkušeného umělce. Má obrovský vliv na výsledek a konečný vzhled projektu. Chcete-li se stát střihačem, potřebujete důkladné znalosti a zkušenosti jak v procesu střihu, tak v oblasti animace. Do oboru se dá nejlépe proniknout přes níže postavenou pozici asistenta střihu.

Středoškolské vzdělání

Chcete-li jít na vysokou školu, je užitečné studovat střední školu zaměřenou na umění, design, fotografii, drama a divadlo, češtinu, filmová studia, grafický design, grafickou komunikaci, mediální studia, fyziku, psychologii nebo informatiku.

Vytvořte si portfolio:

Naučte se pracovat se softwarem pro animaci a editaci videí a začněte vytvářet něco, co můžete ukázat u přijímacího pohovoru: svůj vlastní krátký film nebo filmy, případně trailery k animacím. Spec trailer je upoutávka, v níž využíváte záběry z již existujících filmů nebo seriálů a sestříháte je dohromady tak, aby výsledek evokoval styl, který byste chtěli dát budoucímu projektu. To je velmi důležité. Zjistěte, jak na to, na vytvoř si animační portfolio.

Získejte pracovní zkušenosti:

Zjistěte, zda můžete získat praxi v postprodukčním oddělení nějakého animačního studia. To vám umožní nahlédnout do procesu editace i navázat kontakty. Nejlepší způsob, jak si osvojit potřebné dovednosti, je učit se praxí; díky pracovním zkušenostem přičichnete k pracovní atmosféře střižny.

Networking:

Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z animačního průmyslu. Seznamte se s producenty, režiséry a střihači a ptejte se jich na jejich práci, přičemž projevujte svůj zájem o obor i znalosti. Nabídněte jim své pracovní kontaktní údaje a zkuste s nimi zůstat ve spojení. Zjistěte, jak na to, na jak na networking.

Režisér v animačním průmyslu nebo Režisér nebo střihač ve filmovém a televizním průmyslu nebostřihačspeciálních efektů.

-

Školy a kurzy

-

Studia a produkce