Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

UX a UI designer

Dejte hráčům, co je bude bavit

dolů

A hlavně, kdo se skrývá za těmito složitými názvy? Designer uživatelského zážitku (UX) a designer uživatelského rozhraní (UI).

UX se starají o to, aby se hra dobře ovládala, byla snadno pochopitelná a byla uživatelsky příjemná (což neznamená, že se dá snadno vyhrát). UX musí mít na paměti všichni designéři a programátoři her, protože o uživatelský zážitek jde ve hrách primárně. Funkce UX designera může být i specializovaná samostatná pozice, ale nejvíce se pojí s prací designera uživatelského rozhraní (UI). Ten kromě základního ovládání (do kterého budou mluvit zejména herní designéři) navrhuje jednotlivé herní menu a informace, které má hráč během hry na obrazovce.

UI designer nemůže pracovat jen teoreticky, bez praktického zkoušení návrhů. Technicky zdatný UI designer dokáže vyrobit funkční prototypy svých návrhů (například jako web stránku nebo přímo v herním enginu), aby se daly vyzkoušet. Výtvarně zdatný UI designer dokáže navrhované prvky nakreslit a zasadit do kontextu (třeba do screenshotu hry). Bonusem je schopnost animovat, aby obrazovky a prvky nebyly jen statické. Nejlepší UI designeři jsou vybaveni technicky i výtvarně. Funkce UI designera je důležitá ve velkých studiích, ale je klíčová i u těch nejmenších mobilních projektů. Hráč musí hru chápat, musí ji mít možnost ovládat a musí si s ní rozumět.

Empatie: Dokáže se vcítit do kůže hráče. Tuší, co hráč umí, ví a co se ještě musí naučit. Analyzuje použitelnost hry a vnímá ji z perspektivy hráče.

Výtvarné umění: Vytváří grafický design vzhledu herních menu a prvků, které zapadají do stylu dané hry.

Animace: Navrhuje animované efekty, které vylepší vizuální stránku uživatelského rozhraní.

Komunikace: Dává hráčům velmi srozumitelné informace, spolupracuje s ostatními členy designerského týmu, chápe záměry designerů hry (nebo programátorů), dokáže vysvětlit, jak chce pojmout prezentaci.

Analytické myšlení: Navrhuje takové herní prvky a menu, aby tím vytvořil funkční prototyp. Ví, co dokáže herní enginy a nástroje, dokáže správně odhadnout okolnosti a najít nejlepší řešení.

Uvádíme některé z nástrojů používaných profesionály, ale své dovednosti můžete rozvíjet i s využitím zdarma dostupného softwaru. Na Vytvořte si portfolio pro videohry najdete jejich seznam.

  • Software pro rastrovou grafiku (Adobe Photoshop, Gimp)
  • Nástroje pro vektorovou grafiku (Adobe illustrator, MS Visio, Inkscape)
  • Nástroje pro prototypování (Google sites, Axure, Adobe XD)
  • UI moduly a skriptování v herních enginech (Unity 3D, Unreal Engine, Game Maker)

UX/UI designer je obvykle podřízený hernímu designerovi. Spolupracuje s výtvarníky, animátory a programátory.

Většinou jde o pozici pro člověka se zkušenostmi, ale mnoho společností zaměstnává i začátečníky.

Vzdělání:

Pro tuto pozici budete potřebovat výtvarné umění i znalost přírodních věd.

Pokud chcete jít na univerzitu, složte maturitu v kombinaci umění a přírodních věd z následujících předmětů:

  • Výtvarné umění
  • Výtvarné umění a design
  • Grafický design
  • Grafická komunikace
  • Informatika
  • Matematika
  • Fyzika
  • Kreativní digitální média – produkce

Hrajte hry:

Hrajte hodně her, ty dobré i ty špatné, zkoumejte různé herní žánry i různé herní platformy. Přemýšlejte, jak funguje jejich onboarding (výuka herních systémů a mechanik na začátku hry), zkoumejte jejich UI. Zjistěte, co jsou standardy v jednotlivých žánrech a platformách.

„Sledujte dobré i špatné příklady!“

 
 

Studujte teorii:

Potřebujete se dozvědět maximum o typografiích a grafických designech, které jsou aplikovatelné na uživatelské rozhraní (UI) her i komerčních aplikací. Studujte také teorii psychologie, zejména v oblasti vnímání, porozumění a zkušeností uživatele (UX). K dispozici jsou knihy, online články, online kurzy a přednášky.

Vytvořte si portfolio:

Vytvořte něco, co můžete ukázat potenciálnímu zaměstnavateli. Ve výtvarném portfoliu by neměly chybět ukázky grafického designu, typografie, návrhy log a webových stránek. Z technických dovedností jsou výrazným plusem prakticky zvládnuté prototypy a implementace UI. To je naprosto zásadní. Zjistěte, jak na to, na Vytvořte si portfolio pro videohry.

Začněte s moddingem (modifikacemi čili úpravami her):

Dobrým cvičením je i vytvoření nových variací vzhledu (skinů) do aplikací nebo her. U některých her může pomocí skriptů vytvořit nové informační prvky na herní obrazovce nebo nové menu. Ale v případě UI je asi nejsnadnější menu vytvořit zcela nové v některém z herních enginů.

Networking:

Seznamujte se s lidmi z herního průmyslu – účastněte se akcí, včetně konferencí a výstav. Seznamte se s profesionály a ptejte se jich na jejich práci, přičemž projevujte svůj zájem o obor i znalosti. Nabídněte jim své pracovní kontaktní údaje a zkuste s nimi zůstat v kontaktu. Zjistěte, jak na to, na Jak na networking.

UX/UI designeři nejsou potřeba jen v herním průmyslu. UX nebo UI designéři jsou potřeba při jakémkoli vývoji virtuální reality, web designu nebo při vývoji všech komerčních aplikací. Mohly by vás zaujmout i pozice hlavní návrhář hry nebo programátor virtuální reality (VR) v herním průmyslu. Nebo vývojář softwaru ve vizuálních efektech.

-

Školy a kurzy

-

Studia a produkce