Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

VFX výtvarník

Kontrolujte exploze i mlhu

dolů

Výtvarník VFX neboli tvůrce vizuálních efektů vytváří takzvané partiklové efekty. To jsou efekty jako kouře, jiskry, plameny atd.

Základní ideu a žánrovou atmosféru trikových scén projektu prezentuje pomocí moodboardu. Připravuje koncepční výtvarné návrhy trikově realizovaných scén, fantastických krajin, rozeklaných skal a nekonečných pouští, ale i povrchy cizích planet a podobu vzdálených galaxií. Vytváří návrhy 3D objektů, postav i neskutečných stvoření. Úzce spolupracuje s architektem filmu, kostýmním návrhářem a vedoucím maskérem. V rámci VFX studia spolupracuje s VFX supervizorem a vedoucími oddělení 3D, 2D a Matte Paint. VFX výtvarník používá při práci digitální i tradiční kresbu, malbu a fotografii. Vytváří většinou statické 2D obrazy, ale může pracovat i s 3D softwarem pro zobrazení prostorových dispozic navrhovaných objektů nebo prostředí.

Především musí mít výrazný výtvarný talent a zájem o filmovou tvorbu a kulturu obecně. Musí umět kreslit, mít cit pro proporce, cíleně pracovat s kompozicí, perspektivou, barevností a světelnou atmosférou. Svojí tvorbou musí umět na základě scénáře podpořit žánr díla a vyjádřit obrazem emoce. Kromě klasické kresby (případně malby) musí umět pracovat s 2D grafickými editory (základem je Photoshop), případně s některým ze 3D programů. Samozřejmostí je znalost fotografie. VFX výtvarník musí také umět v osobním jednání s tvůrci filmu obhájit svůj výtvarný názor a zasvěceně diskutovat o možných variantách řešení.

„Nejdůležitější tool? Photoshop je cool!“

 

Úzce spolupracuje s architektem filmu, režisérem, kameramanem, kostýmním návrhářem a vedoucím maskérem. V rámci VFX studia spolupracuje s VFX supervizorem a vedoucími oddělení 3D, 2D a digitálních dokreslovaček.

Účastní se filmových premiér, filmových a televizních festivalů. Navštěvuje vernisáže výstav, účastní se setkání počítačových grafiků.

Zajímejte se o výtvarné umění, navštěvujte výstavy, galerie. Sledujte kvalitní filmy a všímejte si jejich výtvarné složky. Věnujte se klasické i digitální kresbě, grafice nebo malbě. Snažte se kresbou zachytit okolní svět. Zaměřte svou tvorbu žánrově a pokoušejte se obrazem vyjádřit emoce. VFX výtvarník také často začíná jako ilustrátor, grafik nebo jako výtvarník „na volné noze“. Užitečná je i zkušenost z asistování v „art departmentu“ filmového štábu při realizaci větších projektů.

Středoškolské vzdělání

Hodí se grafické a umělecko-průmyslové školy nebo školy se zaměřením na počítačovou grafiku. Z odborných filmových škol pak ty, které mají ve svých studijních oborech výtvarnou specializaci. Dobrou přípravou jsou také kurzy kresby a malby.

Vysokoškolské vzdělání

Vysoké školy umělecko-průmyslové – obor filmová grafika; filmové školy s výtvarným nebo VFX zaměřením, akademie výtvarných umění, DAMU – obor scénografie.

Portfolio to řekne za vás

Připravte si osobní prezentaci formou portfolia, které představí váš výtvarný talent, tvůrčí nápady, fantazii i vaši grafickou zručnost.

Profesní kurzy

Zdokonalte svoje dovednosti na odborném kurzu. Podívejte se na seznam vzdělávacích kurzů doporučených Creatoolou a najděte ten, který vám sedne nejlépe.

Networking

Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z VFX oboru. Seznamte se s tvůrci VFX, produkčními a VFX producenty. Ptejte se jich na jejich práci. Projevte zájem i znalosti a zkuste s nimi zůstat v kontaktu. Zjistěte, jak na to, na Jak na networking.

-

Školy a kurzy

-

Studia a produkce